29"

Lastiğin çapı daha büyük olduğu için, herhangi bir engele yaklaşma açısı 26" lastiğe göre daha düşüktür bu da engelin daha kolay geçilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla daha büyük lastikler hâliyle daha konforlu bir sürüş sağlar.

Dönüş direnci söz konusu olduğunda da 29” tekerlekler avantajlıdır. Daha büyük tekerleklerin dönüş direncinin daha düşük olduğu bilinen bir gerçektir.

Ayrıca 29"lik lastik, kum gibi yumuşak yüzeylere 26"e göre daha az batar, dolayısıyla bu tür yüzeylerde, 29” tekerlekli bir bisikleti kullanmak, 26" bisikleti kullanmaktan daha kolaydır. Yola temas yüzeyinin daha fazla olmasından ötürü, 29" lastiklerin yol tutuşu daha fazladır, bu özellikle dönüşlerde belirgin şekilde fark edilir.

Bugün UCI yarışlarında 29” tekerlek kullanılmasına izin verilmektedir. Son zamanlarda 29” bisikletler yarışlarda sıklıkta görülmektedir. Merida Multivan Takımı Dünya şampiyonu bisikletçisi Jose A. Hermida Big nine modelini tercih etmektedir. Merida Multivan takımı sürekli yarışlarda test sürüşlerinde bisikletleri teste tabii tutmakta ve alınan bu veriler yeni 29”ların geliştirilmesinde kullanılmaktadır.


NEDEN 29?

29” bisikletlerde tekerlekler daha kolay döner ve engelleri daha kolay aşabilme imkanı verir. Daha büyük teker daha iyi yol tutuşu demektir. 29“lik teker 26 “lik tekerden daha fazla bir alanla zemine temas eder bu nedenden virajlar daha kolay alınır ve arka tekerin boşa dönme oranı daha azdır.

Taş, kökler ve kaldırım kenarları gibi küçük engellerde de 29”in performansı daha yüksektir. Daha büyük olan teker çapına bağlı olarak çukurlara girme açısı daralır, çukurların üzerinden kayılır ve zemin bozuklukları daha az hissedilir.

Büyük tekerlekler, çukurlarda daha iyi performans sergileyerek yüzeyin derinliğine temas etmeden engelleri aştıkları için konforlu bir sürüş sağlar.

29”lerin dikkat çeken geometrisinde özel olarak ağırlık noktası alçak konumlandırılmıştır. Bu büyük tekerin olumlu etkisini daha da arttırmaktadır. Kullanıcı sanki bisikletin üzerinde iki tekerleğin arasında oturduğu hissine sahiptir.

29” bisikletlerin minyon yapılılar için uygun ve atak olduğu söylenemez. Bunun nedeni kişinin vücut ergonomisinin bu geometri yapısına uygun olmamasıdır. Bu yapıda ki kullanıcıların vücut yapılarına paralel olarak hızlanırken, büyük ve biraz daha ağır tekerleri döndürmesi için, daha fazla enerji harcaması gerekmektedir.